kostka Orszak Trzech Króli - relacja

W poniedziałek 6 stycznia w Murzynowie Kościelnym odbył się pierwszy w powiecie Orszak Trzech Króli. Był to orszak organizowany na Uroczystość Objawienia Pańskiego. Podczas Orszaku, który rozpoczął się przed południem przy Szkole Podstawowej w Murzynowie Kościelnym miało miejsce zawiązanie wspólnoty. Obecność ludzi dopisała tak samo jak dopisała pogoda. Kiedy wspólnota została zawiązana wszyscy zgromadzeni wyczekiwali Trzech Króli. W rolę Kacpra, Melchiora i Baltazara wcieliły się znane postacie naszego powiatu. Byli to wójt gminy Dominowo Krzysztof Pauter, burmistrz Środy Wielkopolskiej Wojciech Ziętkowski oraz starosta powiatu średzkiego Tomasz Pawlicki. Kiedy Trzej Królowie przybyli ks. Radosław Nowak, który był koordynatorem Orszaku zapytał mędrców skąd przybywają i dokąd zmierzają. Następnie cały Orszak za Gwiazdą Betlejemską podążył w kierunku Betlejem. Orszak odbył się pod hasłem: „Kolędujmy” i całą drogę po Murzynowie rozprzestrzeniały się kolędy. Okrzykami Orszaku w Murzynowie były: „ Pójdźmy wszyscy – do stajenki!” oraz „ Mizerna cicha – stajenka licha!”. Trzej Królowie podążający za Gwiazdą i barwnymi flagami oraz cały Orszak dotarli na dwór Heroda. Królowie po krótkiej rozprawie z Herodem ruszyli w dalszą drogę, gdzie następnie była walka dobra ze złe. Aniołki i Diabełki w rolę, których wcielili się najmłodsi Orszaku Trzech Króli stoczyły ze sobą walkę na przeciąganie liny. Zwycięskie dobro doprowadziło Króli oraz Orszak do żywego żłobka, gdzie oddano pokłon dzieciątku. W rolę boskiej rodziny wcieliła się rodzina Najdek z Rusiborka. Orszak Trzech Króli został zwieńczony mszą świętą w kościele p w. św. Jana Chrzciciela w Murzynowie Kościelnym. Ksiądz proboszcz Radosław Nowak pragnie złożyć serdeczne podziękowania Trzem Królom w osobach wójta Krzysztofa Pautera, burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego oraz starosty Tomasza Pawlickiego, świętej rodzinie w rolę, której wcielili się państwo Najdków z Dzieciną. Serdeczne podziękowania również dla Janusza i Waldemara Borowczyków, Danuty i Henryka Borowczyków oraz Henrykowi i Sławomirowi Adamczykom za gotowość udostępnienia konnego orszaku, a także dla pana Wojciecha Jałoszyńskiego za gołębie pokoju i OSP Murzynowo za zabezpieczenie Orszaku. Podziękowania również dla obecnych członków Rady Gminy Dominowo, Rady Gminy Środa Wlkp oraz Rady Powiatu oraz wszystkim, którzy organizacyjnie pomogli Orszakowi. Szczególne podziękowania dla dzieci i młodzieży za kolorowy anielsko-diabelski Orszak oraz wszystkim pozostałym za barwne, radosne przeżycie Uroczystości Objawienia Pańskiego.