popielec Środa Popielcowa

Środa Popielcowa w kalendarzu chrześcijańskim jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą. Tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, na znak pokuty. Tradycja posypywania głów popiołem pojawiła się w VIII wieku, a w XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. Obrzęd ten ma miejsce w czasie liturgii słowa po homilii i zastępuje akt pokuty. Następnie kapłan posypując ich głowy mówi: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz. Podczas Mszy Świętej ks. Radosław Nowak na kazaniu powiedział trzy bardzo istotne zdania, które dały wiele do myślenia, zwłaszcza na czas Wielkiego Postu.