kostka Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli to rodzinna, radosna, pełna ciepła w zimowy dzień zabawa w centrach ulic w miejscowościach w całej Polsce. Podczas tej najgorętszej imprezy w mroźnej zimie, wszyscy, którzy chcą wspólnie pokolędować i po prostu pobyć razem właśnie wtedy mają do tego możliwość. Co ważne : Orszak nie jest organizowany przeciwko czemuś, czy komuś, nie jest też demonstracją poparcia, co jednak niezmiennie pozostaje afirmacją wspólnotowej radości obywatelskiej. To wydarzenie to w pewnym sensie teatr publiczny, który ma na celu przełamać barierę aktor-widz. Wykonawcami są amatorzy dzieci, rodzice ze szkół przebrani w stroje aniołów, diabłów, króli i innych postaci związanymi z tymi z betlejemskiego żłobka. Pomysł na Orszak Królewski zaczął się od jasełek w Szkole Żagle Stowarzyszenia Sternik. Założeniem organizatorów było, by każdy uczeń szkoły dla chłopców wziął aktywny udział w przedstawieniu. Wraz z rozwojem szkoły jasełka z roku na rok były coraz większe, aż w roku 2008 Szkoła zorganizowała przedstawienie na gościnnych deskach Teatru Buffo. Wicedyrektor szkoły oraz dyrektor Teatru Buffo zaproponowali, aby wyjść na ulicę, odnawiając w ten sposób chrześcijańską tradycję. W pierwszym roku Orszak zgromadził w Warszawie ponad 5000 widzów i uczestników, prowadząc go uliczkami Starego Miasta. Po Trzech latach trwania inicjatywy powołana została do życia fundacja, do pierwszych organizatorów dołączyli rodzice kilkunastu szkół z Warszawy. Wtedy liczba widzów sięgnęła już 20 tysięcy jednocześnie dołączyło również 5 dużych miast. W czwartej edycji Orszaku wzięły udział już 24 polskie miasta. Rok 2013 był jednak najbardziej efektywnym pod względem ilości miast i osób, bowiem samej Warszawie ilość osób wyniosła ponad 50 tysięcy osób, zaś ilość zawiązanych wspólnot organizujących Orszak na terenie całej Polski wyniosła 92. Warto nadmienić, że do 92 miast w Polsce dołączyły inne państwa takie jak: Ukraina, Hiszpania, Wielka Brytania i Republika Środkowej Afryki. W samej Wielkopolsce udział w Orszaku w roku 2013 wzięły takie miasta jak Poznań, Gniezno, Konin, Śrem, Kościan, Pobiedziska i Wieszczyczyn. W roku 2014 do grona wyżej wymienionych 7 miejscowości na pewno dołączy Murzynowo Kościelne. Uroczystości związane z Orszakiem rozpoczną się o 11:00 przy Szkole Podstawowej w Murzynowie, następnie będzie miało miejsce zawiązanie wspólnoty między uczestnikami. Ważną informacją jest, że chętni, którzy zamierzają wziąć udział w Orszaku mogą przyjść przebrani za anioły, diabły etc. Następnie na teren szkoły na koniach przybędą Trzej Królowie w rolę, których wcielą się znani mieszkańcy naszego powiatu, gdzie po ich przybyciu Orszak wyruszy za Gwiazdą Betlejemską w kierunku kościoła. Podczas trwania przemarszu odbędzie się przedstawienie na Dworze Heroda, a także walka między dobrem a złem, czyli między Aniołkami, a diabełkami. Na sam koniec, Orszak z królami na czele kierując się do kościoła, odda w nim pokłon żywemu żłóbkowi. Gazeta Średzka objęła patronat medialny nad całą akcją.